kobieta

Bakteryjne zapalenie pochwy

Flora bakteryjna ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka, zwłaszcza obecna w przewodzie pokarmowym. W pochwie kobiety jest również mikroflora, której właściwy stan odpowiada za zdrowie organizmu. W przypadku pochwy chodzi o pałeczki bakterii kwasu mlekowego, które odpowiadają między innymi za utrzymywanie odpowiedniego poziomu pH (3,8-4,2). Gdy z jakichś powodów bakterii kwasu mlekowego jest mniej, rośnie pH, namnażają się bakterie beztlenowe i dochodzi do zapalenia pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy może zostać wywołane przez wiele przyczyn, w tym całe spectrum przyczyn związanych z higieną intymną. Brak higieny w czasie współżycia płciowego, niewłaściwe lub zbyt rzadkie podmywanie doprowadzające do przedostawania się bakterii kałowych do pochwy, stosowanie nieodpowiednich środków higienicznych lub irygacja pochwy, która niszczy florę bakteryjną pochwy. Inne przyczyny to obniżona odporność, alergia, braki hormonów.

Po postawieniu diagnozy i wykluczeniu innych możliwych zmian zapalnych wdraża się leczenie przeciwzapalne. Stosowane są antybiotyki uzupełniane preparatami, które wspomagają odbudowę flory bakteryjnej pochwy. Tabletki, globulki i kremy miejscowe to najczęściej stosowane formy leków.