Węzły chłonne w organizmie

Co trzeba wiedzieć o budowie i roli węzłów chłonnych w organizmie, na ile są ważne są dla organizmu?
Zadanie węzłów chłonnych to zbieranie i filtracja chłonki (limfy) z różnych części ciała oraz wytwarzanie przeciwciał. W trakcie krążenia limfy po całym organizmie to jej rolą jest zbieranie substancje toksycznych i odprowadzanie ich do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z moczem na zewnątrz organizmu.

Gdzie są zlokalizowane węzły chłonne? Największe skupisko węzłów chłonnych jest pod pachami i na szyi, pod żuchwą, za uszami, w pachwinach.

Jakie problemy zdrowotne sygnalizują powiększone węzły chłonne?

U zdrowego człowieka węzły chłonne są niewyczuwalne w przeważającej ilości przypadków i niebolesne. Jeżeli węzły chłonne są powiększone, to są wyczuwalne pod skórą, jak się ich dotyka palcami. Powiększenie węzłów chłonnych pojawia się, jeżeli na drodze chłonki pojawi się jakaś obca substancja np. wirus, bakteria. Wówczas pod wpływem bakterii czy wirusa, przepływ limfy zatrzymuje się a limfocyty i mikrofagi namnażają się, aby zwalczyć te patogeny. W taki sposób dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, czasem do bardzo dużych rozmiarów, co można wyczuć jako powiększone, sporych wielkości fasolki, czasem wyczuwa się ich bolesność.

Więcej – http://www.wysoki.skoczow.pl/powiekszone-wezly-chlonne-przyczyny/