Dolny Śląsk postrzegamy jako ciekawy region, czasami zapominając, że jest to obszar bardzo zróżnicowany jeśli chodzi o atrakcje turystyczne. Bogactwo Dolnego Ślaska to bardzo dużo ciekawych regionów, które można potraktować odrębnie. Są góry, są ciekawe budowle inżynierii transportu, zamki, pałace, piękne i stare centra miast, stare fabryki. Jest jednak region, stosunkowo niewielki, który jest zróżnicowany geograficznie, ale ma praktycznie wszystkie wymienione atrakcje. Są to Rudawy Janowickie.
Rudawy Janowickie są niewielkim pasmem górskim, o powierzchni poniżej 100 kilometrów kwadratowych, czyli do przejścia w jeden dzień. Wyodrębnia się w nich Góry Sokole i Wzgórza Karpnickie, a najwyższy szczyt Skalnik ma 945 metrów wysokości. Najciekawsze są formy skalne, których w Rudawach Janowickich jest bardzo dużo. Przybierają one formę pojedynczych skał, a na wielu z nich już ponad 100 lat temu utworzono punkty widokowe. Okolice można podziwiać z platform widokowych na Sokoliku Dużym, Małej Ostrej, Krzyżnej Górze. Pojedynczych mniejszych skał jest bardzo dużo, niektóre bardziej charakterystyczne maja swoje nazwy.
Bardzo ciekawą atrakcją Rudaw Janowickich są Kolorowe jeziorka koło Wieściszowic. Powstały one w wyniku zalania starych poniemieckich wyrobisk kopalnianych. Ze względu na rudy żelaza i miedzi zawarte w ścianach wyrobisk, woda przybiera różne zabarwienie, a więc mamy żółte jeziorko, szmaragdowe, purpurowe i zielone, które latem najczęściej wysycha. Przed jeziorkami położonymi w zalesionych wzgórzach jest wygodny parking z miejscami do grillowania, są wygodne szlaki piesze i rowerowe. Miejsce jest znane i w letnie dni jest tłumnie odwiedzane przez turystów. Latem kolory wody w jeziorkach są najbardziej atrakcyjne, ale warto przejść się po szlakach turystycznych nieco dalej.
Rudawy Janowickie są w zasięgu tzw. Doliny Pałaców i Ogrodów, a jest tu kolka pałaców pięknie odrestaurowanych i godnych odwiedzenia. Jeden z nich to pałac w Karpnikach o rodowodzie z XIV wieku, kilkakrotnie przebudowywany, aż w połowie XIX wieku uzyskał styl neogotycki. Pałac bardzo przypomina forma zamek i tak często jest nazywany. Inny ciekawy pałac zbudowano na początku XVII wieku w Wojanowie. Najpierw był to renesansowy pałac, kilkakrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Obecnie jest to przepiękny kompleks hotelowy.
Jeśli chodzi o zamki w Rudawach Janowickich, to warto odwiedzić ruiny zamku Bolczów zbudowanego ok. 1375 roku. W czasie wojen z husytami na Śląsku zamek Bolczów był zniszczony, odbudowano go dopiero w XVI wieku, Kolejne rozbudowy przystosowały zamek do broni palnej. W czasie wojny trzydziestoletniej zajęli go Szwedzi, którzy opuszczając go podpalili zabudowania. Od tego czasu była to postępująca ruina, ale w XIX wieku wykorzystywano go turystycznie budując w ruinach schronisko i gospodę na wzór szwajcarski. Po wojnie również te budowle zostały zniszczone. Możemy również zwiedzać inne zabytki Dolnego Śląska, a jest ich naprawdę dużo.